top of page

Seminars

Co nevíte o cukrech?

Sacharidem rozumíme to, co tělo rozštěpí na malé molekuly cukru (glukózu). Ta se pomocí střeva dostává do krve, tedy zvyšuje se hladina krevního cukru. Na tento stav reaguje slinivka, která produkuje inzulin, tedy hormon, pomocí kterého se cukr přeměňuje na energii.

Sacharidy jsou významným zdrojem energie pro mozek, pro svaly….Sacharidy se nacházejí v každé buňce. Nicméně sacharidů, jako je cukr, mouka nebo bramborový škrob v dnešní době konzumujeme tolik, že slinivka břišní musí produkovat stále více inzulinu, až může vzniknout tzv. inzulinová rezistence, tedy cukrovka. To není ale jediný problém. Prvotně se děje to, že jsou-li zásobárny sacharidů (glykogen) ve svalech a játrech plné, přebytečné sacharidy se přetvoří na tuky. Tukové buňky jsou jediným místem, kde je tělo schopno uložit velké množství energie. 400 miliard tukových buněk se může až 10násobně roztáhnout, tedy uložit i 400 kg! Tělo je schopné pro potřeby mozku přetvořit bílkoviny na cukry a proměnit cukry na tuky. Ale nedokáže tuky přetvořit na cukry či bílkoviny. Ale vraťme se k cukru. Z toho vyplývá, že stravou potřebujeme přijímat jen velmi málo cukrů, aby byly pokryty potřeby organismu. Tělo si dokáže vytvořit cukr samo z bílkovin.

Velmi důležitou informací pro ty, kteří chtějí zmenšovat své zásobárny tuku je to, že tělo snáze a tedy raději využívá jako zdroj energie sacharidy, než tuky. Svaly při spalování sacharidů spotřebují o 10% méně kyslíku, a protože svalová buňka je líná stejně jako lidé sami, vybere si vždy nejdříve sacharidy. Takže pokud chce někdo opravdu zhubnout, musí utáhnout kohoutek sacharidům a tím aktivovat enzymový řetěz spalující tuky.

Přemíra sacharidů ovšem nezpůsobuje pouze nevzhledné tukové polštáře, ale má i mnohem závažnější zdravotní důsledky.

Tělo obsahuje asi sedmdesát procent vody. Žádná potrava nemůže proniknout střevní stěnou a být přijata tělem, aniž by nebyla předtím zkapalněna trávicími šťávami v zažívacím ústrojí. Jen asi sedm procent všech elementů, ze kterých je tělo složeno, jsou sacharidy.

Chemické substance ze sacharidů jsou škroby a cukry.

Neexistuje ani špetka škrobu ve struktuře těla, a není to ani možné, protože škrob není rozpustný ve vodě a nemůže se tedy proměnit v tekutinu.

Tělo za vynaložení spousty energie přemění škrob na cukr.

Sacharidy v těle mají formu cukrů, které jsou rozpustné ve vodě a tedy tekuté, takže je tělo může účelně využít.

Chemikové dělí cukry do následujících skupin: cukr z cukrové třtiny, z cukrové řepy a z kukuřice - to jsou tovární produkty, vyrobené za vysokých teplot - zbavené všech živých enzymů, a tím nebezpečné, tělu škodící potraviny.

 

Cukr a výrobky z mouky tvoří v těle kyseliny a v kyselém prostředí se velmi dobře daří všem mikrobům, bakteriím, kvasinkám…

Jíme-li rafinovaný cukr v jakékoliv formě, kvasí v těle a vede k tvorbě kyseliny octové, kyseliny uhličité a alkoholu. Kyselina octová je silná, ničící kyselina, která se používá např. k leptání bradavic na kůži.

Jestliže působí tak ničivě na povrchu kůže, představme si, jakou škodu způsobí na citlivé sliznici střeva. Důsledkem toho vznikají degenerativní onemocnění, chronické záněty, kazí se zuby v důsledku kyselých slin… a stárneme rychleji.

Například rozebereme, jak v důsledku špatné stravy vzniká akné. Škrobová molekula, která není rozpustná ve vodě, putuje jako stabilní molekula krevním a lymfatickým oběhem, aniž by ji mohly buňky, tkáně nebo žlázy využít. Tělo se pokusí ji vyloučit. Jestliže jsou vylučovací orgány zatíženy nahromaděnými molekulami, nemohou je odstranit a tělo hledá jinou cestu, která vede přes póry kůže. Tady nám pomáhá příroda. Na ničem jiném se nedaří bakteriím lépe, než na škrobu. Bakterie nám vlastně pomáhají likvidovat nahromaděné škrobové molekuly ve formě hnisu, který může být kůží lépe vyloučen. Tím vznikne akné.

 

Tělo potřebuje cukr, ale ne třtinový, kukuřičný nebo z cukrové řepy. Potřebuje přírodní cukr a jenom ten může plně využít: cukr obsažený v zelenině, ovocných plodech a medu.

Zelenina a saláty tělo budují, kdežto ovoce ho čistí. Ovoce reaguje v těle alkalicky (zásaditě), za předpokladu, že je zralé. Ovšem pozor, jestliže se k čerstvému ovoci přidá cukr (jahody, borůvky s cukrem, ovocné zákusky, mléčný ovocný koktejl…), změní se úplně chemický pochod při zažívání a v těle se vyrobí obrovské množství kyseliny.

 

A závěr malý výčet chorob, ke kterým může cukr způsobit:

Křečové žíly

Vysoký krevní tlak

Paradentóza

Hyperaktivita u dětí

Snižuje hladinu vitaminu E

Osteoporóza

Žlučové kameny

Ekzémy

Změna struktury kolagenu (kvalita pokožky)

Migrény

Změny v hormonální rovnováze

Záněty

.

.

Cukr je návyková látka!!!

 

bottom of page