top of page

Kofein a spánek

 

Kofein zvyšuje tepovou frekvenci, zrychluje dýchání, bazální metabolismus, gastroenterické reflexy, zvyšuje produkci žaludečních šťáv a působí močopudně. Kofein také uvolňuje hladkou svalovinu, zejména průdušky. Všechny tyto změny se u různých lidí liší v závislosti na citlivosti na tuto látku, na tělesném metabolismu a také na tom, jak často je kofein užíván. Doba působení kofeinu je ovlivněna hladinou našich hormonů, jestli kouříme nebo bereme léky a také nemocemi, které poškozují funkci jater.

Kofein dokáže zlepšit paměť, koncentraci, orientaci, pozornost a snížit přes den ospalost.  Toto jsou všechno známé skutečnosti a hlavní důvody, proč je kofein tolik používanou stimulační látkou.

 

Zajímavé je ovšem zjištění, jak kofein působí v závislosti na době jeho užití. Kofein, který pijeme ráno, zpomaluje naše biologické hodiny. Tedy vlivem ranní kávy se nám večer bude chtít spát později. Naopak po večerní kávě se ráno probudíme dříve než obvykle.

Minimální vliv na náš biologický časový systém má konzumace kofeinu mezi 15. – 17. hodinou. V pozdějších hodinách se však kofeinu už vyhněte,  neboť  snižuje kvalitu spánku.

 

V případě nočních směn se doporučuje pít nápoje obsahující kofein do půlnoci. Jeden až dva šálky v první polovině směny zlepšuje pozornost. Naopak kofein užitý v druhé půli směny zhoršuje usínání ráno a zkracuje hluboký spánek přes den.

bottom of page